1. Konsultacja stomatologiczna - podczas pierwszej rozmowy specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący m.in. wcześniejszego leczenia stomatologicznego, stanu zdrowia, przebytych chorób, wykluczy również przeciwwskazania do zabiegu. Głównymi czynnikami, które mogą wykluczyć pacjenta z wykonania zabiegu są: ciąża, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia hematologiczne np. nieprawidłowości w krzepnięciu krwi, nieustabilizowana cukrzyca, radioterapia,chemioterapia,choroby psychiczne. Nasz lekarz odpowie na wszystkie nurtujące pytania, wskaże odpowiednie niezbędne badania, które należy wykonać przed wszczepieniem implantu, przedstawi cały przebieg zabiegu i zapozna z kosztami.
2. Wykonanie badań i analiza - każdy pacjent wcześniej musi wykonać niezbędne badania, które pozwolą specjalistom na dokładną diagnostykę. Oceniana jest tkanka miękka, zęby, przyzębie, obszary bezzębne oraz pozostałe zęby. Fachowa ocena pozwala na dokładne zaplanowanie zabiegu i odpowiednie przygotowanie się do niego.
3. Zabieg - wszczepianie implantu bądź implantów wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, które dostosowane jest do masy i progu bólowego pacjenta. Uważamy, że ten rodzaj znieczulenia pozwala naszym pacjentom na szybki powrót do codziennych czynności. Wszczepienie implantu wykonywane jest przy zachowaniu najbardziej restrykcyjnych zasad higieny i sterylności narzędzi. Po przygotowaniu odpowiedniego otworu w kości szczęki, wkręcany jest w nią implant. Wprowadza się go z odpowiednią siłą w celu stabilizacji. Nowoczesne metody pozwalają na sprawne wszczepienie tytanowej śruby w kość szczęki. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i innych nieprzyjemnych bodźców a całość trwa około 45 minut.
4. Czas po zabiegu - bardzo ważnym aspektem tuż po implantacji tytanowej śruby jest czas w jakim zintegruje się ona z kością szczęki, proces ten nazywany jest osteointegracją. Takiego implantu nie obciąża się od razu koroną zęba, musimy pozwolić na pełne wygojenie się miejsca w którym znajduje się tytanowa śruba.
Zaraz po zabiegu należy:
Po około dwóch tygodniach od zabiegu następuje zdjęcie szwów. Gdy nastąpi całkowite wygojenie się dziąsła (3-6 miesięcy) czyli zrośnięcie się implantu z tkanką kostną, mocuje się na nim łącznik a następnie koronę, most lub protezę o kształcie i zabarwieniu identycznym jak reszta uzębienia pacjenta, taki efekt można osiągnąć stosując skan cyfrowy lub tzw. wycisk protetyczny.